Formularz wysłany! Dziękujemy za kontakt. Wkrótce się odezwiemy.

Co dzieje się z kranówką gdy...

Po nalaniu do szklanki jest mętna?
Mleczne zabarwienie wody oznacza, że znajduje się w niej rozpuszczone powietrze. Taka sytuacja może wystąpić, gdy stosujemy perlatory, czyli sitka montowane na wylewce kranu. Obecność powietrza nie wpływa na pogorszenie parametrów naszej wody.


Więc, gdy następnym razem po nalaniu wody do szklanki będzie ona miała mleczny kolor, nie wylewaj jej, tylko odczekaj, aż powietrze ulotni się a woda odzyska naturalną barwę.
    Woda po nalaniu do naczynia może mieć mleczne zabarwienie także, gdy:
  • mamy do czynienia z nieszczelną siecią wewnętrzną, o czym powinniśmy, niezwłocznie poinformować właściciela lub zarządcę budynku;
  • niedawno dokonano naprawy instalacji.
Ma żółtawy kolor?
Codziennie dbamy o to, aby warszawska kranówka nie straciła swoich właściwości w czasie podróży rurami do mieszkańców.
Regularnie pobieramy z sieci próbki wody do badań laboratoryjnych. Ponadto płuczemy i czyścimy przewody wodociągowe na terenie całego miasta. Niezależnie od naszych działań zanim woda trafi do Twojego domu przepływa także przez sieć wewnętrzną w budynku. Przypominamy, że o jej stan, zgodnie z prawem, powinni dbać właściciele lub zarządcy budynków.
    Jeżeli z Twojego kranu płynie woda o żółtawym zabarwieniu, oznacza to, że:
  • znajdują się w niej związki żelaza, które nie są szkodliwe dla zdrowia. Jednak dla ad- ministratora powinien to być sygnał, że należy wykonać przegląd rur w budynku i podjąć dalsze kroki;
  • żółtawa barwa wody może też pojawić się, gdy woda dłużej stała w rurach, np. po dłuższej nieobecności w domu. Pamiętaj wtedy o przepłukaniu sieci – spuść wodę z kranu do momentu aż będzie czysta.
Ma brunatny kolor?
Sieć wodociągowa, którą zarządzamy ma długość ponad 4000 km.
Każdego roku wymieniamy i modernizujemy przewody, aby zmniejszać ilość przecieków i awarii.
Jeśli dojdzie do usterki wodociągu, staramy się jak najszybciej ją usunąć i przywrócić regularne dostawy wody. Ponadto po każdej zakończonej naprawie płuczemy wodociąg. Taki sam obowiązek mają administratorzy lub zarządcy budynków, którzy każdorazowo po usunięciu przecieku powinni przepłukać we własnym zakresie wewnętrzną sieć dystrybucyjną.
  • jeżeli mimo to po odkręceniu kranu Twoja woda ma brunatny kolor, spuść ją do momentu aż będzie czysta;
  • pamiętaj, że sprawne usunięcie awarii często zależy od tego, jak szybko pogotowie wodociągowe otrzyma informację o usterce wodociągu. Zgłoszenia przyjmujemy całą dobę, pod bezpłatnym numerem telefonu 994.
Ma specyficzny zapach?
Niektórzy z nas są bardzo wrażliwi na zapachy i mogą niekiedy wyczuwać w kranówce specyficzny zapach kojarzony ze stosowanym przez nas środkiem do dezynfekcji. To właśnie on zapewnia bezpieczeństwo sanitarne wody w czasie przepływu rurami. Dzieje się tak w prawie wszystkich dużych miastach na świecie.
Dzięki temu mamy pewność, że warszawska kranówka jest w pełni bezpieczna do picia.
Jeżeli jednak wyczujesz w wodzie specyficzny zapach, to, po nalaniu jej do naczynia, odstaw je na kilka minut np. do lodówki.
Ma bąbelki
Po nalaniu wody do szklanki bywa, że powietrze zgromadzone w rurach uwalnia się w postaci bąbelków. Te osadzają się często na ścianach naczyń. Jest to naturalne zjawisko i nie ma wpływu na smak oraz jakość kranówki.
Masz pytanie?

* pola wymagane